Blog

Rozhovor s Katarínou Hladkou - lektorkou kurzu vaření Asie (nejen) pro vegany

Katarína Hladká: Asijská kuchyně je lahodná i bez masa

Škola vaření v Bistrotéce Valachy připravila na jaro několik novinek. Jednou z nich je kurz Asijská kuchyně (nejen) pro vegany, který bude mít premiéru v neděli 16. dubna. Povede jej Katarína Hladká, která se Školou vaření spolupracuje již delší čas a jejíž doménou je právě kuchyně asijských zemí. 
Většina lidí si ji spojuje s masem. Zaměření na bezmasé pokrmy, dokonce ve verzi pro vegany, tedy se surovinami výhradně rostlinného původu, jistě přijde vhod všem, kteří s příchodem jara hledají inspiraci na lehčí stravu. 


Katko, co všechno se účastníci na novém kurzu naučí?
Budeme vařit jídla, které jsou voňavá a chuťově velmi zajímavá, zároveň také typická právě ve verzi z masa. Na kurzu si ukážeme, jak stejnou chuť a požitek získat i s čistě rostlinnými surovinami. Budeme vařit voňavou a aromatickou polévku pho, indickou lahodnou máslovou cizrnu s česnekovým chlebem naan a na závěr to bude oblíbený poke bowl, tedy miska ochucené sushi rýže s křupavou zeleninou, šťavnatým mangem a tofu. Účastníci se naučí připravit i sushi rýži, vynikající koriandrovou majonézu či chleba naan v troubě, a taky to, jak opravdu chutně upravit obyčejné tofu. 

katarina-hladka

 

Proč jste zvolili vegan téma? 
Jedním z důvodů byla poptávka po tomto druhu pokrmů. V posledních letech se bezmasá a rostlinná strava dostává víc a víc do popředí. Setkávám se i na svých kurzech s dotazy od účastníků, jak třeba upravovat tofu, či co a jak uvařit z luštěnin, protože mají třeba v rodině vegana a vlastně neví, jak s čistě rostlinnými surovinami pracovat. I já sama velmi ráda vařím bezmasé a rostlinné varianty různých asijských pokrmů, mám slabost pro luštěniny a maso doma nejíme tak často. 

asie-kurz-vareni

 

 

Veganská verze jídel je na rozdíl od „běžné bezmasé“ přísnější v tom, že se nepoužívají vůbec žádné suroviny živočišného původu, tedy ani vejce nebo třeba máslo. Není to ani trochu na úkor chutnosti jídel? 
Opravdu ne a účastníci kurzu se o tom sami přesvědčí. K dochucení jídel, která budeme vařit, se používají čerstvé aromatické bylinky, voňavé koření nebo kvalitní japonská sójová omáčka. Ani tady nebude chybět tuk, který je nositelem chuti. Dopřát si opravdu chutné asijské jídlo je docela snadno možné i ve veganské variantě. 

Ve Škole vaření vedete také kurzy Japonské či Indické kuchyně. Čím vás východní kuchyně tak uchvátila a kde čerpáte zkušenosti?
Asijská kuchyně je mi blízká snad odjakživa, od prvních momentů, kdy jsem se dostala k vaření. Vždy mě fascinovala právě její plná a zajímavá chuť a hlavně vůně. Hodně mě baví i způsoby přípravy či krájení, které se v asijské kuchyni používají. Je rychlá, svěží a totálně nabitá chutí. K indické kuchyni jsem se v minulosti dostala díky józe, naprosto mi její chuť učarovala. Zkušenosti jsem čerpala na kurzech vaření v Praze, ale i v Japonsku, kam jsem se několikrát mohla podívat. Ale taky jsem nadšený samouk a opravdu vášnivý sběratel kuchařských knih, zabírají nám v domácí knihovně skoro polovinu místa. Ráda si v nich listuji a čtu je někdy místo beletrie. Vaření a Japonsko jsou mé obrovské srdeční záležitosti.  

Tipy na aktuální kurzy s Katarínou Hladkou: